Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Pedodontist kimdir?

Diş Hekimliği Fakültelerinde 5 yıllık lisans eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlı Pedodonti Anabilim Dalında dişlerin gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerine uzmanlık ya da doktora eğitimi almış diş hekimlerine pedodontist ya da çocuk diş hekimi adı verilmektedir.

 

Neden çocuğumu pedodontiste götürmeliyim ?

Ağıza bebekken ilk olarak süt dişleri yerleşir ve zamanı geldiğinde süt dişleri düşerek yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Bu değişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için düşme zamanına kadar süt dişlerinin ağızda çürüksüz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Çocuklarımızın dişlerinde herhangi bir çürük tespiti için veya ağız ve diş sağlığının muayenesi için, yılda iki kere pedodontist muayenesi önerilir.

 

Pedodontistler neler yapar?

• Çocuklarda diş hekimi korkusu (dental fobi) oluşmamasını sağlarlar, çocuklar için diş tedavisini keyifli bir oyuna çevirirler.
• Çocuğun çürük risk grubunu belirleyerek kişiye özgü koruyucu programlar düzenler.
• Çocuklarda ağız-diş bakımı hakkında hem çocuğu hem aileyi bilgilendirir.
• Çocuğun beslenme alışkanlığını düzenler.
• Diş çürüğü oluşmadan uygulanabilecek koruyucu uygulamaları düzenler ve uygular. (Fissür Örtücü, Flor Uygulamaları)
• Süt ve genç daimi dişlerin restoratif ve endodontik tedavilerini yapar. (Dolgular, Kanal tedavileri, Ampütasyonlar)
• Çocuğun çene ve diş gelişiminin düzenli ilerlemesini kontrol ederler.
• Koruyucu ortodontik tedaviler yapar.
• Kötü ağız alışkanlıklarının durdurulmasına yönelik tedaviler yapar. (Parmak emme, Tırnak yeme, Kalem ısırma vs.)
• Süt dişlerinin çekimlerini ve gerekli ise yer tutucu ve çocuk protezi yapar.
• Çocuk dental bir travma yaşadıysa bununla ilgili takipleri ve tedavileri yürütür.
• Özel ilgi gerektiren çocukların diş tedavilerini ameliyathane şartlarında sedasyon ya da genel anestezi altında yapar.

Çocuk hastada muayene nasıl olur?

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya, anne ve babasına bilgi verilir. Diş hekimleri süt ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulamaktadır. Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması olarak sayılabilir.

Florür uygulaması

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Fissür Örtücü Uygulaması

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır. Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Genel Anestezi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Genel anestezi uygulaması çocuğun tamamen uyutularak tedavilerinin gerçekleştirilmesi işlemidir. Genel anestezi, diş tedavisine ihtiyaç duyan ve kısa sürede davranışlarında iyileşme görülmeyeceği düşünülen, hiçbir şekilde diş tedavisine uyum göstermeyen, korkulu, fiziksel direnç gösteren veya iletişim kurulamayan çocuk veya gençlerde uygulanmaktadır. Aynı zamanda fiziksel, mental veya tıbbi rahatsızlıkları olan çocuklar da genel anestezi için uygundur. Fazla sayıda çürük ve apse görülen çok küçük çocukların uyutularak tedavi edilmeleri daha uygun olacaktır. Çocuk uyandığında yapılan işlemleri hatırlamayacak ve diş hekimi korkusu gelişmemiş olacaktır.

Bize Ulaşın

Randevu oluşturmak için lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bizlerle iletişime geçin.